دزدگیر خانه

دزدگیر خانه و منازل مسکونی

خانه ، منزل ، محیط مسکونی یا هر عبارت دیگری که نماد خانه و خانواده است بیان گر این مهم است که در این منطقه هر وسیله ای باید دارای ویژگی هایی باشد که بتوان آن را در محیط مسکونی هزم کرد مثلا وقتی ما نمی توانیم در راهرو های یک ساختمان فریاد بزنیم یا در پارکینک از بوق ماشین استفاده کنیم ، بدیهی است که نمی توانیم از یک دستگاه های پر سر صدا به جز در مواقع خاص استفاده کنیم بنابراین برای استفاده و تهیه یک دزدگیر متناسب با مناطق مسکونی باید مواردی را رعایت کنیم و همچنین تمایزاتی را نسبت به دزدگیر هایی که در دیگر مکان ها استفاده می شود قاعل شویم در ادامه سعی ما بر این بوده است که تا در حد توان قابلیت های یک دستگاه دزدگیر مناسب برای خانه را با مثال های قابل لمس بیان کنیم.

تاریخچه از دزدگیر

در گذشته وزمان های نه چندان دوری که حتی ممکن است بعضی از ما که سن بیشتری داریم به خاطر داشته باشیم برای اینکه کل خانواده به یک دور همی یا یک مسافرت دسته جمعی برود یک سری قوانین وجود داشت و آن ماندن یکی از اعضا خانواده به جهت افزایش امنیت خانه و یا در مواقعی سپردن خانه به یکی از بستگان و یا همسایگان بود که البته هر کدام نیز دارای معایبی و مزایایی بودند مثلا اگر یکی از اعضا خانواده در خانه می ماند ، خوب دیگر جمع ما جمع نبود و همچنین آن یک نفری که در خانه می ماند خودش دستخوش خطر بیشتری بود ، چرا که تنها است و از همه گذشته آن یک نفر هم که قطعا نمی توانست دائما در خانه بماند و در نهایت مجبور بود برای انجام اموری مانند کار و … خانه را ترک کند و دوباره خانه خالی می ماند.

اگر هم شخص دیگری از جمله بستگان و همسایگان هم به ما در این ضمینه کمکی می کردند به مشکلاتی که گفت شد مشکل عجیب دیگری هم اضافه می شد که بارها دست مایه سازندگان فیلم های سینمایی شده است و آن اینکه شخص مورد نظر ممکن است مورد اطمینان باشد اما دوستان و نزدیکان آن شخص از موضوع مطلع شده و کاری دست ما بدهند.
در نهایت همواره یک دلواپسی در دل خانواده ها می ماند و آن امنیت دائمی خانه بود، اینجا است که دزدگیر خانه پا در میدان می گذارد و پیشرفت تکنولوژی در گذر زمان به ما در برقراری امنیت داشته هایمان کمک می کند، اما دزدگیر خانه چیست ؟ چطور عمل می کند ؟ از کجا تهیه می شود ؟ از چه اجزایی تشکیل می شود و دهها سوال دیگر را در ادامه بررسی خواهیم کرد .

البته بدهی است که پاسخ به تمام این سوالات در یک مقاله کوچک نمی گنجد و همچنین بررسی کامل تمام موضوعات ما را از موضوع اصلی یعنی دزدگیر خانه دور می کند و مطالب حول محوری دیگر مثلا توضیح ویژگی های دزدگیر خواهد چرخید البته جای نگرانی ندارد و کافی است از لینک هایی که به جهت تکمیل توضیحات این مقاله در ادامه مطلب ایجاد شده است برای توضیحات بیشتر در هرزمینه استفاده کنید.

ویژگی های یک دزدگیر خوب برای منزل

خوب برای شروع ما می دانیم که اگر قرار باشد یک دستگاه مخصوص استفاده در محیط خاصی مانند خانه مسکونی بوده باشد نیازمند آن است که با ویژگی های آن محیط هماهنگ باشد مثلا برای یک دزدگیر اماکن تجاری چندان مهم نیست که دستگاه هنگام فعال و غیر فعال شدن آلارم با چه صدایی فعال یا غیر فعال شود ولی شما فرض کنید ساعت 2 نصف شب از مسافرت به خانه آپارتمانی خود بازگشته اید و وقتی جلوی درب منزل ایستاده اید قصد غیر فعال کردن دستگاه را دارید کافی است دستگاه دزدگیر را غیر فعال کنید که یک صدای ناهنجار که معمولا از تمام دزدگیر ها به جهت فعال و غیر فعال شدن پخش می شود ، پخش شود و در آن لحظه متوجه خواهید شد که دستگاه مناسب منازل مسکونی باید قابلیت فعال و غیر فعال شدن در حالت کم صدا را دارا باشند. البته در این لحظه اگر این مقاله را نخوانده باشید قدری برای درک این موضوع دیر شده است و شما به احتمال زیاد باید با هزینه مجدد دوباره یک دستگاه با این قابلیت نصب کنید یا با مشگلات این دستگاه کنار بیایید.

در زیر چند ویژگی مهم برای دستگاه های دزدگیر خانگی را بیان کرده ایم :

1. قابلیت فعال و غیر فعال شدن کم صدا یا حتی بی صدا :

این قابلیت به این معنی است که اگر قرار است دستگاه شما به هر طریقی (سیم کارت ، خط تلفن ، ریموت و…) فعال و غیر فعال شود ، این عملیات را به صورت بی صدا یا کم صدا (متناسب با وضعیت محل نصب) انجام دهد.

2. قابلیت نصب ادوات بی سیم :

هر شخصی قطعا نسبت به این موضوع که یک سیم برای نصب سنسور های دستگاه دزدگیر روی دیوار منزل از این سو به آن سوی خانه رفته باشد ممکن است بسیار حساس باشد ، بنا براین نسبت به این موضوع اگر حساسیت بالایی دارید ، از وجود قابلیت اتصال ادوات بی سیم مانند بلندگو بی سیم و انواع سنسور بی سیم به دستگاه مطمئن شود.

البته الویت در ابتدا با نصب تمام ادوات به طور سیمی می باشدو به جهت بررسی کامل این موضوع به لینک زیر در مورد ادوات بی سیم و مقایسه آن ها با نوع سیمی مراجعه کنید. (لینک در مورد ادوات بی سیم (بلندگو بی سیم ،چشمی بی سیم و انواع سنسور بی سیم، مزایا و معایب ادوات بی سیم)).

3. قابلیت نصب ریموت با قابلیت شناسایی :

گاها می خواهید که از ورود یا خروج شخصی به منزلتان مطمع شود مثلا فرزندتان به مدرسه رفته و شما می خواهید مطمئن شوید که هنگام برگشت او به خانه متوجه خواهید شد به جهت این موضوع برخی از دزدگیر ها قابلیت نام گذاری برای هر ریموت را دارا می باشند مثلا اگر فرزند شما با ریموت شخصی خود دزدگیر را غیر فعال کند به شما گزارش خواهد آمد که فلان شخص دستگاه را در ساعت فلان فعال یا غیر فعال کرد.

4. قابلیت نام گذاری برای مخاطبین ، سنسور ها ، رله ها وخود دستگاه دزدگیر :

فکر کنید شما از چند دستگاه دزدگیر برای منزل ، دفتر کار و … استفاده می کنید حال یک پیام برای شما ارسال می شود که یک دستگاه اعلان هشدار کرده است و در پیام بعدی متوجه می شوید یک شخصی آن را به وسیله ای مثل پیامک ، ریموت یا حتی خط تلفن غیر فعال کرده است . در این حال برای شما سوالاتی ایجاد می شود : چه کسی دستگاه را فعال کرد- دستگاه فعال شده بدون توجه به شماره ارسال کننده پیامک کدام دستگاه بوده (منزل یا دفتر کار) –چه کسی دستگاه را فعال کرده – کدام سنسور اعلان هشدار را به دستگاه داده است و باعث هشدار دستگاه بوده ه و در نهایت چه کسی دستگاه را غیر فعال کرده است .
این مثال ها همه برای این بود که به طور عملی اهمیت این موضوع را درک کنیم در صورت وجود قابلیت نام گذاری برای بخش های مختلف دستگاه هیچ یک از این سوالات برای ما ایجاد نخواهد شد .پس در انتخاب دستگاه دزدگیر قابلیت نامگذاری برای خود دستگاه ، سنسور های متصل شده ، ریموت ها ،رله ها و مخاطبین را باید در نظر بگیریم. همچنین در گزارشات باید مشخص باشد دستور فعال و غیر فعال شدن دستگاه از چه طریقی و توسط چه کسی به دستگاه وارد شده (مثلا از طریق خط تلفن و توسط فلان شخص) (لینک معرفی دستگاه بیواز به جهت دارا بودن این ویژگی ها)

5. دو دستگاه در یک دستگاه یا بخش بندی خانه برای دزدگیر :

قابلیت فعال شدن دستگاه دزدگیر در دو بخش مجزا امکان خاصی را برای کنترل محیط خانه برای کاربر فراهم می کند به عنوان مثال اول اگر در خانه یک نظافت چی داشته باشید و خودتان در خانه نباشید می توانید جاهایی را که نظافت چی اجازه ورود به آنها را ندارد با سنسور های که در بخش دو تنظیم شده اند مجهز کنید و دیگر جا های خانه را با سنسور هایی که در بخش یک تنظیم شده اند قرار دهید در این حال کافی است بخش دو دستگاه را فعال کنید تا با ورود نظافت چی به آن بخش ها آلارم دستگاه فعال شود یا به عنوان مثال دوم اگر در خانه یک انباری در بخش مشاهات ساختمان داشته باشید می توانید یک سنسور بی سیم را داخل انبار کار بگذارید و سنسور مورد نظر را در بخش دو تنظیم کنید و دیگر سنسور هایی که در خانه نصب می باشند را در بخش یک در این صورت هنگامی که شما در منزل تشریف دارید نیز می توانید بخش یک (بخش مربوط به خانه) را غیر فعال کنید و بخش دو (انبار) را فعال نگه دارید تا در صورت بروز مشگل در انباری مطلع شوید البته نا گفته نماند اگر هنگامی که شما در خواب به سر می برید ممکن است کسی به انبار شما متعرض شود و جدای از دزدی صدای آژیر دستگاه شما را تا مرز عصبانیت و آشفتگی ببرد اما اگر این قابلیت را با قابلیت دینگ دانگ 24 ساعته یا حالت بی صدا ادغام کنید دیگر مشگل حل می شود و در صورت بروز مشکل در انبار دستگاه به یک دینگ دانگ ساده اکتفا می کند یا به صورت بی صدا به شمار هشدار می دهد.

6. قابلیت کنترل از راه دور به طرق مختلف :

بسیاری از دستگاه های دزدگیر موجود در بازار قابلیت کنترل از طریق ریموت کنترل و صفحه کلید را دارا می باشند اما بخش کمی قابلیت کنترل از طریق سیم کارت (پیامک و برنامه هوشمند) را همراه با ریموت کنترل و صفحه کلید دارا می باشند . البته دستگاه هایی هم هستند که قابلیت فعال و غیر فعال شدن از طریق ریموت ، صفحه کلید و خط تلفن را دارند که در این حالت شما نسبت به کیفیت دریافت فرامین از طریق خط تلفن توسط دستگاه باید مطمعن بشوید و در نهایت دستگاه هایی که تمام این ویژگی ها را با هم دارا می باشند یعنی ریموت ،صفحه کلید ، پیامک ، برنامه هوشمند و منو صوتی از طریق خط ثابت (ارتباط با منو صوتی دستگاه دزدگیر دقیقا مشابه برقرای ارتباط با منو های صوتی وگویا مراکز بزرگ مانند اپراتور های سیم کارت می باشد مثلا دستگاه می گوید برای غیر فعال شدن دستگاه شماره یک را یزنید و شما باز زدن شماره یک دستگاه را غیر فعال خواهید کرد ) البته شاید به نظر شما وجود این تعداد راه دسترسی قدری زیادی به نظر بیاید اما به جهت ایجاد امنیت کامل نیاز است مثلا در مواقع شورش که گاها سیم کارت ها به جهت امنیتی غیر فعال می شوند تنها راه کنترل از راه دور خط تلفن می باشد.
دستگاه دزدگیر بیواز تمام قابلیت های ذکر شده را دارا می باشد ضمن اینکه هنگام بروز آلارم و برقراری تماس از طریق خط تلفن با مخاطب مورد نظر در انتهای پخش پیام هشدار از مخاطب درخواست رمز شده و مخاطب می تواند حتی با دریافت تماس هم دستگاه را کنترل کند.

7. قابلیت پنهان سازی :

پنل اصلی دستگاه دزدگیر باید حدالمقدور از دسترس خارج باشد تا در مواقع سرقت یا با آسیب رساندن سریع به دستگاه موجب از بین رفتن دستگاه نشود ،در باب این موضع دستگاه دزدگیر باید قابلیت این را داشته باشد که در صورت پنهان شدن در جایی که محدودیت آنتن دهی وجود دارد قابلیت صحت عمل را دارا باشد و کمبود آنتن دهی موجب عدم کارکرد صحیح نشود، مثلا قابلیت ارتقاع آنتن gsm برای دستگاه های سیم کارتی و قابلیت پشتیبانی از ریموت های برد بلند.

8. رابط کاربری و تنظیمات :

رابط کاربری در یک جمله یعنی با کمترین آموزش بتوانیم مطلبی را یاد بگیریم و همچنین به جهت سهولت رابط کاربری آموزش ها را فراموش نکنیم دستگاه های دزدگیر موجود در بازار به جهت عدم هزینه برای این مسئله و همچنین عدم برنامه ریزی و به جهت کاهش هزینه های تمام شده نتوانسته اند یک رابط کاربری مناسب و در خور اراعه بدهند و در ضعیف ترین حالت از یک سون سگمنت (نمایشگر تک عددی) یا در نهایت یک ال سی دی کارکتری به جهت تنظیمات استفاده کرده اند البته این موضوع با توجیه اینکه تنظیمات دستگاه فقط یک بار انجام می شود پنهان می شوند اما شما در روز های اول با آن به مشگل برمی خورید مثلا بسیار رایج است که در روز های نخستین نصب دستگاه دزدگیر تمام حافظه های تماس را از شماره های دوستان پر می کنیم و چند روز بعد وقتی متوجه می شویم ممکن است حتی به خاطر یک مشکل کوچک دستگاه به همه خبر دهد و با همه تماس بگیرد و همه را ناراحت کنید ، اقدام به پاک کردن شماره ها می کنیم . و در این مرحله است که یک رابط کاربری خوب می تواند به ما کمک کند چرا که یا باید خودتان این کار را انجام دهید یا به نصاب هزینه پرداخت کنید البته در این مرحله نباید به صحبت متخصصین چندان اهمیت داد و خودمان باید با دستگاه کار کنیم تا متوجه سهولت ، سادگی و سرعت رابط کاربری بشویم چرا که پیچیده ترین دستگاه ها هم توسط نصاب در چند دقیقه آماده به کار می شوند و در نهایت ما می مانیم و دستگاه دزدگیر،تنها دستگاه دزدگیر کشور با ال سی دی رنگی و منو گرافیکی و تماما فارسی در دستگاه شرکت سما آدرخش نیکو با نام تجاری بیواز توانسته یک رابط کاربری آسان و مشابه موبایل هایی که همه ما با آن آشنا هستیم را به ما بدهد.

9. قابلیت تنظیم از راه دور :

نه اشتباه نخواندید و امیدوارم اشتباه هم متوجه نشده باشید قابلیت تنظیم از راه دور یعنی بتوانیم تمام تنظیمات دستگاه مانند تنظیم مخاطبین ، ریموت کنترل و هشدار های دستگاه را از راه دور انجام دهیم . مثلا اگر بخواهیم به یکی از مخاطبین پیام های هشدار قطع و وصل برق ارسال نشود یا یک ریموت را به طور موقت غیر فعال کنیم یا یک سنسور را که دائما خطا می دهد را به جهت کارکرد بقیه سیستم در حالت غیر فعال قرار دهیم ، قابلیت تنظیم از راه دور در این موارد و بسیاری دیگر که در این مجال نمی گنجد (لینک قابلیت تنظیم دستگاه بیواز از راه دور) به درد ما خواهد خورد . البته با توجه به توضیحاتی که در رابطه با رابط کاربری بیان شد باید حواسمان باشد که تبلیغات ما را به اشتباه دچار نکند چرا که برخی از رابط کاربری ها برای تنظیم دستگاه از راه دور به شکل نامناسب ، پیچیده و متناسب برای متخصصین و یا بسیار ضعیف عمل کرده اند و یا تنظیمات ناچیز را از راه دور قادر ساخته اند اما قابلیت تنظیم از راه دور را به خود اختصاص داده است و در واقع با وجود یک قطره خبر دریایی شدن می دهند.

10. هشدار دهنده ها :

دستگاه های دزدگیر مختلف در بازار هر یک مواردی را به کاربر هشدار می دهند مثلا قطع و گاها حتی وصل برق ، قطع سیم بلندگو ، قطع خط تلفن ، اشغال ماندن خط تلفن (سارقین حرفه ای گاها برای اینکه جایی را مورد سرقت قرار دهند به جهت اینکه هشدار قطع سیم بلندگو ارسال نشود خط تلفن را در حالت اشغال قرار می دهند ) ، باز شدن درب دستگاه ، ورود به منو تنظیمات از طریق صفحه کلید و … ، ورود رمز اشتباه ودیگر مسائل شما باید هنگام تهیه دستگاه دزدگیر این که چه تعداد از این هشدار ها برای دستگاه مقدور است را نیز مورد توجه قرار دهید.

11. رله با قابلیت کنترل از راه دور :

رله در یک کلام یک کلید برقی است مانند کلید یک پل که همه گی در خانه هایمان از آن استفاده می کنیم البته به جای اینکه آن را با دست خاموش و روشن کنیم با برق خاموش و روشن می کنیم و حال اگر یک رله داشته باشیم که با توجه به دستگاه دزدگیر بتوانیم از راه دور آن را فعال یا غیر فعال کنیم در واقع چند کلید هوشمند خواهیم داشت .

با رله هایی که قابلیت کنترل از راه دور را دارا می باشند هر کاری می توان کرد مثلا باز کردن درب یا خاموش و روشن کردن یک یا چند لامپ وقتی که در یک مسافرت طولانی به سر می بریم یا بستن شیر گاز به هنگام بروز مشگل آتش سوزی با کمک از اهرم الکترومکانیکی مخصوص و ده ها کار دیگر بنابراین از این ویژگی دستگاه های دزدگیر هوشمند به سادگی رد نشوید و این ویژگی را در انتخاب یک دستگاه مناسب موثر قرار دهید.

با توجه به مطالب گفته شده ، دستگاه دزدگیری که تهیه میشود باید تمام یا تعدادی از این ویژگی هایی را که بیان داشتیم متناسب با نیاز و هزینه کاربر دارا باشد.
البته در انتها ذکر این مطلب مفید است که شما با جمع آور اطلاعات از دستگاه های دزدگیر مختلف در بازار توسط سرچ در محیط اینترنت می توانید به یک جمع بندی نسبت به نیاز خود ، قابلیت های دستگاه و قیمت تمام شده برسید در این مقاله مفتخریم دستگاه دزدگیر شرکت سما آذرخش نیکو با نام تجاری بیواز را به شما کاربران عزیر معرفی کنیم دستگاه دزدگیر بیواز دارای تمام ویژگی های یک دزدگیر مناسب برای خانه بوده وهمچنین توانسته تناسبی بی نظیر بین کیفیت ، قابلیت ها و قیمت برای شما عزیزان ایجاد کنید
در نهایت و با بررسی قابلیت های مذکور با ذکر مثال های کاربردی امیدواریم توانسته باشیم تا در رابطه با معرفی ویژگی های مهم یک دستگاه دزدگیر مناسب خانه مفید واقع شده باشیم.

به خواندن ادامه دهید

پست های مرتبط

  • اجزای تشکیل دهنده دزدگیر اماکن دزدگیر اماکن یا سیستم های امنیتی یکی از تجهیزاتی می باشد که می تواند در اماکن مختلف مسکونی و تجاری به کار رفته

    اطلاعات بیشتر
  • آیا به دزدگیر نیاز داریم؟ هر کسی سزاوار این است که در خانه خود احساس امنیت کند ، و بنابراین مهم است که اقداماتی را برای تحقق بخشیدن به این موضوع

    اطلاعات بیشتر
  • دزدگیر باغ و محیط های باز با توجه به تعریف محیطی و نیاز های هر کاربری  و همچنین درجه امنیت و دیگر جزئیات می توانیم دستگاه های دزدگیر را در

    اطلاعات بیشتر