انواع سنسور های مناسب برای دزدگیر :

در این مقاله کوچک سعی ما بر آشنایی کاربران عزبز با سنسور های متداول در سیستم های امنیتی دزدگیر می باشد بنا براین سعی ر آن شده که توضیحات ساده و همه فهم باشد و از ارائه مطالب تخصصی غیر ضروری خود داری شود .

سنسور هایی که در ادامه معرفی می شوند عمدتا هم دارای انواع بی سیمی می باشند و هم نوع سیمی البته پیشنهاد ما بر استفاده از نوع سیمی می باشد چرا که خطای کمتر ، نگهداری آسان تر و اطمینان را به شما عرضه می کنند البته نوع بی سیمی هم قطعا عملکرد قابل اطمینان و مناسبی دارد ولی به نظر تا امروز برتری با انواع سیمی بوده است.

  • چشمی های معمولی و حرکتی دزدگیر:

این نوع سنسور جزو متداول ترین انواع سنسور ها در دزدگیر به شمار می رود.  و با مادون قرمز حرکت در محیط را تخیص می دهند البته تمام حرکت ها را مثلا حرکت یک موش ، پرده یا …. این چشمی ها به pir معروف هستند.  

در شکل زیر یک نمونه از چشمی های معمولی و حرکتی را می بینید.

شرکت بیواز

چشمی های معمولی و حرکتی دزدگیر

  • چشمی های وزنی و حجمی :

این دسته از چشمی ها خود به دو دسته کلی تقسیم می شوند :

  1. چشمی های محیط های بسته یا داخلی (indoor)
  2. چشمی های محیط های باز یا خارجی (outdoor)

فرق عمده چشمی های محیط های بسته داخلی و خارجی میزان حساسیت آن ها است مثلا چشمی های محیط های بسته در مقابله گربه و موش و پرندگان کوچک واکنشی ندارند  ولی نسبت به حجم های بزرگتر و وزن های بیشتر مثلا سگ یا تکان خوردن بوته ها و درختان واکنش می دهند . اما چشمی های محیط باز دارای حساسیت بیشتر بوده و نسبت به اجسام سنگینتر واکنش می دهند مثلا انسان .

در شکل زیر یک نمونه از چشمی های وزنی و حجمی را می بینید.

شرکت بیواز

سنسورهای چشمی های وزنی و حجمی

  • سنسور ضربه یا ارتعاش یا شوک سنسور :

سنسوری که با نصب آن روی شیشه ، دیوار یا هر جایی که تکان خوردن بیش از حد آن به معنی خطر است واکنش نشان داده و ما را مطلع می کند،شکل سنسور ضربه تقریبا شبیه به سنسور های مگنتی می باشد.

  • سنسور مگنتی :

یک سنسور دو تکه می باشد که مثلا یکی روی خود درب و یکی روی چهار چوب نصب می شود اگر این تکه از هم جدا شوند (درب باز شود) سنسور تحریک می شود. در شکل زیر یک نمونه از این نوع را می بینید.

شرکت بیواز

سنسور ضربه و سنسور مگنتی

  • پدال یا کلید مخفی دزدگیر :

یک کلید معمولی است که دارای انواع مختلف مثلا میکروسوئیچ های کوچک و قابل پنهان سازی یا پدالی است که با فشار دادن کلید مذکور دزدگیر عمل خواهد کرد در شکل زیر یک نمونه از این نوع را می بینید.

شرکت بیواز

پدال یا کلید مخفی دزدگیر

  • سنسور های لیزری (بیم های لیزری) : 

این نوع در صورت نصب صحیح یک سنسور کم خطا است و عمدتا در محیط های باز استفاده می شود ، بیم دزدگیر یکی از سنسورهای دستگاه دزدگیر است و با ایجاد حصار نامرئی موجب بازدارندگی از ورود غیر را فراهم می کند.

شرکت بیواز

سنسور های لیزری

شکل زیر از یکی از مقالات در این مورد گرفته شده و به سادگی در مورد عملکرد این نوع از سنسور ها توضیح داده است این نوع از 20 تا بیش از 200 متر را می تواند پوشش دهد.

شرکت بیواز

نحوه عملکرد بیم خطی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *